Кір: що треба знати про неї

З початку року в Україні на кір захворіло 47 383 особи, з них 16 померло. В Донецькій області за цей період зареєстровано 640 випадків кору, що більше ніж в четверо переважає відповідний показник минулого року. Найбільша кількість випадків зареєстрована в містах Маріуполь, Краматорськ, Бахмут, а також в Волноваському, Бахмутському, Слов’янському районах. У Великоновосілківському районі останній випадок кору зареєстрований у листопаді 2018 року. Однак, зважаючи на легкість передачі збудника кору від хворої людини, ймовірність ускладнення епідситуації дуже висока.

Шлях передачі кору - повітряно-краплинний, вірус виділяється в зовнішнє середовище у великій кількості хворою людиною під час кашлю, чхання і т. ін. . Захворювання починається з підвищення температури тіла, появи катаральних симптомів – нежитю, кашлю, кон’юнктивіту. Через 3-5 діб з’являються елементи висипки, спочатку на обличчі, в подальшому висипка розповсюджується по всьому тілі. Висипковий період триває 3 доби. В подальшому на місці елементів висипки виникає пігментація, яка тримається 5-7 діб. В середньому захворювання триває 10-12 днів.

Ускладнення кору

Найбільш часте ускладнення кору - пневмонія. Ларингіти і ларинготрахеобронхіти у дітей молодшого віку можуть вести до розвитку хибного крупу. Зустрічаються стоматити. Менінгіти, менінгоенцефаліти і поліневрити частіше спостерігають у дорослих, ці стани звичайно розвиваються в періоді пігментації. Найбільш загрозливим, але, на щастя, рідкісним ускладненням (частіше у дорослих) буває коровий енцефаліт.

Смертельні випадки кору обумовлені його ускладненнями, до яких більш схильні діти до 5 років і дорослі після 20 років. Найбільш важкі ускладнення – це енцефаліт, сліпота, сильна діарея, зневоднення, пневмонія.

Профілактика. Всі хворі на кір повинні ізолюватися, госпіталізації підлягають всі хворі важкими формами, особи, які проживають в гуртожитках, діти, що знаходяться в установах закритого типу. В домашніх умовах – виділяється окрема кімната, посуд, при догляді за хворим необхідно використовувати одноразову або марлеву маску.

Головним засобом профілактики є своєчасна вакцинація, яка проводиться у віці 12 місяців, і наступна ревакцинація в 6 років. Сьогодні вакцинацію кору  проводять комбінованими вакцинами проти кору, епідпаротиту і краснухи.

Дорослим  «роблять щеплення без обмежень за віком, якщо вони не хворіли на вказані інфекції та/або не мають зазначеного в медичній документації підтвердження введення двох доз вакцини, або мають негативні результати лабораторного обстеження щодо наявності специфічних антитіл.

Отже, не слід нехтувати своїм здоров’ям.

Р..БАЛІОЗ, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень

Мар’їнської міськрайонної філії ДУ «ДОЛЦ МОЗ України».