Наші інтерв’ю. Програмні РРО працюють

Про них розповідає начальник Великоновосілківської державної податкової інспекції Головного управління ДПС у Донецькій області МАНЬКО Андрій Вікторович.

- Програмний реєстратор розрахункових операцій (далі - ПРРО) - програмний, програмно-апаратний або програмно-технічний комплекс у вигляді технологічного та/або програмного рішення, яке використовується на будь-якому пристрої, в якому фіскальні функції реалізовані через фіскальний сервер контролюючого органу і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операції з приймання готівки для подальшого переказу.

Програмний РРО можна встановити на смартфон, планшет, комп’ютер чи інший будь-який ґаджет, який має операційну систему та підключення до мережі Інтернет.

Державна податкова служба України забезпечує безкоштовне програмне рішення для використання суб'єктами господарювання ПРРО.

З 01.08.2020 суб’єкти господарювання почали застосовувати програмні РРО під час здійснення розрахункових операцій.

Фіскальний сервер забезпечує фіскалізацію чеків в он-лайн режимі з програмними РРО.

Тобто для фіскалізації розрахункових операцій як альтернативу касовим апаратам можна застосовувати програмні РРО, які встановлені на ґаджети.

Державною податковою службою запропоновані бізнесу безкоштовні програмні РРО, які розміщені на веб-порталі ДПС у відповідному розділі банеру «Програмні РРО». До речі, у Великоновосілківському районі станом на 9 листопада поточного року, за даними інформаційної системи ДПС України, зареєстровано 1 ПРРО.

Нагадуємо, що здійснити реєстрацію програмного РРО можна, подавши реєстраційну заяву в електронній формі, скориставшись засобами Електронного кабінету чи через Єдине вікно подання електронної звітності, використовуючи будь-яке наявне у платника податків програмне забезпечення, придатне для подання електронного документу до ДПС засобами телекомунікаційного зв’язку.

Передача даних від ПРРО до фіскального сервера здійснюється засобами комунікацій з використанням кваліфікованого електронного підпису або печатки. Безкоштовно електронні підписи та печатки можна отримати у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту ДПС

З 1 серпня 2020 року до застосування ПРРО мають змогу перейти за власним бажанням будь-які суб’єкти господарювання, які:

- до цього  застосовували класичні РРО і вирішили застосовувати програмні РРО, у тому числі з причини закінчення строку експлуатації класичних РРО або незручностей, пов’язаних із застосуванням класичних РРО, наприклад, у сфері Інтернет-торгівлі;

- до цього не застосовували класичні РРО, але досягли обсягів або розпочали діяльність, при яких застосування реєстраторів є обов’язковим, і обрали для застосування не класичний, а програмний РРО;

- учасники платіжних систем, які застосовують програмно-технічні комплекси самообслуговування з приймання готівки для подальшого її переказу, які до цього мали вже застосовувати РРО і для яких з 1 серпня посилені вимоги  та встановлено, що використання ПТКС, не переведених у фіскальний режим (не обладнаних переведеними у фіскальний режим РРО та/або ПРРО), забороняється.

Винятком є АЗС. Вони не можуть використовувати ПРРО!

Законодавством не встановлено обмежень щодо використання суб’єктом господарювання нарівні з класичним  РРО програмного реєстратора розрахункових операцій.

Звертаємо увагу, що у разі, якщо суб’єкт господарювання приймає рішення використовувати ПРРО замість апаратного РРО, реєстрацію апаратного РРО необхідно скасувати.

З 1 січня 2021 року буде розширено перелік видів діяльності, для яких використання РРО є обов’язковим, та запроваджено механізм «кешбек».

Використання РРО стане обов’язковим для фізичних осіб платників єдиного податку – продавців ювелірних виробів, медпрепаратів і ліків, складних побутових приладів, автозапчастин, магазинів з продажу секонд-хенду. Також використовувати РРО мають ресторани, кафе, турагенції, готелі.

Обов'язкове  використання РРО або ПРРО для ФОП – платників єдиного податку другої – четвертої груп, незалежно від видів діяльності, почнеться з 1 квітня 2021 року.

РРО та/або ПРРО не потрібно використовувати платникам єдиного податку першої групи, а також фізичним особам, які продають на ринку власні вживані речі або продукти власного підсобного господарства.