Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бур’ян

Амброзія полинолиста - однодомна рослина з родини айстрових (складноцвітих), за зовнішнім виглядом нагадує полин гіркий. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте , листки довжиною 4–15 см, перисто-розсічені. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній - сірий, опушений. З 2009 року на території нашого району на площі 176686 га по цій рослині запроваджено карантинний режим.

 

Амброзія - бур’ян північно – американського походження. У Європу завезений у 1873 році з насінням конюшини. На території України вперше виявлений у 1914 році на станції Кудашевка Дніпропетровської області, де німець Крекер вирощував ії як лікарську рослину. У 1925 році амброзія виявлена навколо елеватора у м. Києві. В Донецькій області амброзія вперше виявлена у 1931 році в околицях м. Артемівськ (Бахмут). Інтенсивне поширення амброзії полинолистої на території країни та області відбувалося в період Великої Вітчизняної війни та післявоєнні роки. Розповсюдженню амброзії також сприяли пильні бурі, які пройшли в області у 70-х роках.

У 1977 році площі засмічених амброзією земель на території області складали 31573 га, станом на 01.01.2009 року розповсюдження збільшилось до 918148 га. На землях району карантинний бур’ян розповсюдився також через зниження культури землеробства, порушення агротехніки обробки ґрунту, сівооборотів, строків посіву, збору врожаїв, несвоєчасне проведення комплексу захисних заходів.

Рослина засмічує всі польові культури (особливо зернові), овочеві, плодові, виноград, пасовища, зарості чагарників. Вона щільно росте на узбіччях доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків і рік та інших необроблюваних землях. Боротьба з цим бур'яном ускладнюється ще й тим, що агротехнічні та хімічні заходи в агроекосистемах можуть застосовуватися лише в першій половині літа, а сходи бур'яну з'являються до серпня включно.   

 

Враховуючи актуальність питання, хочу звернутися до керівників сільгосппідприємств, органів місцевого самоврядування з нагадуванням про  необхідність взяти під свій контроль дане питання, розробити систему заходів по знищенню амброзії полинолистої, здійснювати постійний контроль за їх виконанням.

Своєчасне впровадження заходів щодо знищення амброзії, дозволить стримати подальше розповсюдження карантинного бур’яну на землях району та зменшити його шкодочинність.

Головний фахівець відділу фітосанітарних процедур ДУ «Донецька обласна фітосанітарна лабораторія» Матрос О.Х.