Інтерес повинен бути спільним

Система захисту сільськогосподарських культур від шкідливих організмів та бур’янів становить досить складний технологічний процес і здійснюється послідовним проведенням комплексу робіт протягом усього вегетаційного періоду. На сьогодні поки що єдиним дієвим заходом, здатним утримати наростання і розповсюдження шкідливих організмів, залишається використання хімічних препаратів захисту рослин. Але «хімія» - це зброя, гостра з обох боків. Пам’ятаючи про її користь, не слід забувати про негативний вплив на екологію при порушенні вимог техніки безпеки. Це дуже суттєвий момент, коли ми говоримо про взаємодію землеробства з іншими галузями сільського господарства, зокрема, з бджільництвом. На жаль, не всі про нього згадують, особливо коли мова йде з позицій відомчих інтересів. Ось вам приклад. На недавній нараді зі спеціалістами захисту рослин один із представників служби, що відає плануванням виробництва і експорту меду та інших продуктів бджільництва, заявив прямо: навіщо ви на місцях ставите перепони пасічникам, регламентуєте кожен їх крок. Адже країна не повинна втрачати свої високі позиції на міжнародному ринку, повинна  якомога більше виробляти і продавати меду. Та хто ж проти. Корисну галузь треба розвивати й надалі. Але дотримуючись всіх вимог законодавства, нормативних актів та, врешті решт, і здорового глузду. Від цього всім: і землеробам і пасічникам буде тільки користь.

Ось чому із початком проведення обробок посівів сільгоспкультур пестицидами ще раз нагадую про посилення контролю за виконанням вимог ст..37 ЗУ «Про бджільництво». В ньому чітко говориться про те, що фізичні та юридичні особи зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити пасічників, які знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату. Вказують час ізоляції бджіл. Обробки проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Це вже, як кажуть, прописні істини. З іншого боку відповідальними до вимог законодавства повинні бути самі бджолярі. Про яке збереження пасік можна говорити, якщо не всі вони мають паспорти, проходять ветеринарно-санітарне обстеження  тощо.

Нагадую ще раз представникам профільних організацій, уповноваженими представникам підприємств всіх форм власності, що робота, яка пов’язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням засобів захисту рослин, вимагає особливої уваги щодо недопущення порушення регламентів, санітарних зон і інших випадків під час застосування пестицидів.

І. Марахін, провідний спеціаліст управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області.