ПОСІВНЕ НАСІННЯ. ПЕРЕВІРТЕ ЙОГО

Кожен, хто працює на землі, розраховує на високий, якісний врожай. Такий врожай - результат системної роботи з землею, сівозміною, якісним насінням. І саме вибір насіння - одне з тих питань, до якого треба ставитись відповідально. Перевіркою насіння на посівні якості, проведенням польового обстеження насінницьких посівів, перевіркою насіння та підготовкою його до реалізації суб'єктами насінництва видачею сертифікатів на якісне насіння займається Державне підприємство « Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» , що розпочав роботу в лютому 2017 року. Сьогодні в нашій області працює Донецька філія державного підприємства, відкриті лабораторії по визначенню посівних якостей насіння з видачею відповідних документів. Лабораторії знаходяться у містах Лиман, Покровськ, Маріуполь та смт. Велика Новосілка.

Практика показує ,що завдяки швидкому й широкому впровадженню у виробництво нових сортів високих репродукцій за належної організації їх насінництва, валове виробництво продукції рослинництва можна збільшити на 20-30 відсотків, та значною мірою компенсувати негативний вплив на урожай використання наявної недосконалої техніки, дефіциту хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив. Ось чому, як зазначає Закон України « Про насіння і садивний матеріал » насіння, призначене для посіву, повинно бути перевірене і відповідати вимогам нормативних документів.
 В березні в районі розпочалися весняно-польові робота. Триває іробота по перевірці насіння ярих культур під урожай 2019 року. Але темпи її вкрай незадовільнені. На сьогодні більш-менш чітку картину по якості насіння ярих культур мають всього близько трьох десятків господарств району усіх форм власності.  Це дуже мало. Треба зазначити і інший факт. Частина зразків посівного матеріалу, що надаються на перевірки, не відповідають вимогам законодавства і господарської необхідності. Вони засмічені, мають низку польову схожість, інші вади. Доброго врожаю віл такого насіння чекати не треба.  Особливо грішать недоліками, зразки, що надаються на перевірки господарствами південної зони району. Можна тільки гадати, з якою причиною це пов’язано. Слід зауважити, що  всі послуги, що надає ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції», проводяться на платній основі. Тому багато тих, хто думає , що перевірку насіння можна оминути і не витрачати на неї грошей. Скажемо відверто, це помилкова думка, бо є ризик зовсім залишитися без посівного матеріалу. Не завжди гарантує високу якість насіння і його закупівля у поставщиків, які надають при цьому всі необхідні документи. Такі приклади в області зустрічаються. Отже довіряй, але перевіряй, як це роблять дбайливі господарники. До цього слід добавити, що несвоєчасне проведення, або не проведення агротехнічних засобів, висівання не протруєного насіння та ще й низької якості, відсутність обробки посівів проти хвороб, ігнорування захисту рослин від шкідників та бур'янів, відсутність підживлення рослин добривами  призводить до низького врожаю. 
Тому, прагнемо застережити наших сільгоспвиробників від помилок і радимо вчасно проводити всі агротехнічні засоби. 
С. Гришина, спеціаліст лабораторії ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» у великій Новосільці.