З яким насінням йдемо до посівної

Кожен день наближає землеробів району до відповідального етапу в їх роботи – осіннього сіву озимих культур. В комплексі агротехнічних заходів у цю пору важлива роль відводиться підготовці насіння. Адже давно відомо: що посієш, те й пожнеш. Чи відповідає якість посівного матеріалу вимогам виробництва зерна озимини в наступному році, розповідає спеціаліст лабораторії ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» у Великій Новосілці С.М. Гришина.

- Виходячи з програми сівби озимих зернових культур під врожай наступного року, потреба в посівному насінні складає близько семи тисяч тон. Така кількість його в господарствах є. Зроблено і страховий запас. Інше питання – яка якість посівного матеріалу. Чому сьогодні на ній слід наголосити? Ось чому. Перевірка насіння на посівні якості, що зараз ведеться, читко показує, що маса тисячі насінин мала, вона коливається від 32 до 42 грамів, до того ж насіння щупленьке, нема натури, але є схожість. Це суттєвий  фактор. Підняти показник можна через калібрування При сприятливих кліматичних умовах зостаються надії на гарний врожай і за такої маси -- тисячі насінин.   Варто звернути увагу також на сортовий і репродукційний склад насіння. В умовах поточного року  гарний врожай забезпечили сорти озимої пшениці нашої донецької селекції, такі як «богиня», «олексіївка», «донецька-48». Вони витримали різкі коливання температур,  зернівка виповнена, маса тисячі насінин відповідає агротехнічним вимогам. Звичайно, вибір сортів за господарниками, але, мабуть, і на досвід слід зважати.

Проблемою зостається репродукційний склад посівного матеріалу. Скажу відверто: багато господарств у виробництві використовують насіння другої або наступних репродукцій. Особливо грішать цим малі і деякі середні підприємства. Фінансова економія на придбанні супер- або еліти в кінцевому результаті  приводить до значних втрат урожаю. Щоб не бути голослівною, наведу лише один факт: різниця в урожайності озимої пшениці  між господарствами району в цьому році склала  віл 21 до 55 центнерів на гектарі. Зрозуміло, що відіграли свою роль інші фактори: попередники, норми підживлення рослин, кількість опадів тощо, але в наявності і значні упущення в роботі з посівним насінням. Якщо воно худе, то й доброго врожаю нема чого чекати

- Світлано Миронівно, чи співпрацюють господарства району з лабораторією  Центру?

- Хто дбає про результат, не відмовляється від наших послуг. Ось і зараз активно ведемо перевірки зразків насіння на посівні якості, що надають багато сільгосппідприємств. Але  є також багато тих, хто не уклав договір з ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції, відмовляються. від польового інспектування насінницьких посівів, не перевіряють насіння на посівні якості, висівають не перевірене насіння. Це не що інше, як порушення Закону України «Про насіння і садивний матеріал».

Декого лякає, що наші послуги платні.. Але це не такі великі гроші, щоб мати надійну гарантію забезпечення основ доброго врожаю.