Земля – джерело суспільного багатства

Березень – особливий місяць календарного року. Це місяць пробудження землі і всього, що на ній зростає. І, мабуть, зовсім не випадково саме на березень припадає кілька дат, пов’язаних із землею: День захисту землі, Година землі та День землевпорядника – свято людей, які професійно опікуються землею, її охороною і  ефективним використанням.

Але потреба у фахівцях із земельних відносин притаманна не лише сучасності. Ця професія була в пошані ще за часів Київської Русі. І перше документальне свідоцтво про землеустрій – «О строе земленем, о ратях и о устройстве земленем» належить до часу правління князя Володимира – 980-1016 років. Історія свідчить, що уповноважені князем люди – писарі – були, по суті, першими землемірами. Вони, говорячи сучасною мовою, робили спроби провести системний аналіз кількості і якості земель відповідно до чинного законодавства, врахувати не тільки територію окремих князівств, але й земельні володіння кожної приватної особи.

Протягом століть, що минули відтоді, професія землевпорядника неухильно розвивалася і на сьогодні набула надзвичайно важливої ваги в суспільстві. З огляду на це напередодні Дня землевпорядника редакція звернулася до начальника міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м. Донецьку ГУ Держгеокадастру Артема Олександровича ЧАГАНА з проханням розповісти про стан справ у землевпорядкуванні нашого району.

 

ПРО ЗЕМЕЛЬНІ ТОРГИ ТА НАДХОДЖЕННЯ ДО БЮДЖЕТУ

--НА СЬОГОДНІ загальний земельний фонд нашого району налічує понад 190 тисяч гектарів. з них майже 177 тисяч гектарів – сільськогосподарські землі, в тому числі 144,2 тисячі гектарів ріллі.              

В районі діє Програма розвитку земельних відносин і охорони земель у Великоновосілківському районі Донецької області на 2016-2020 роки, в яку включені всі стратегічні напрямки діяльності органів Держгеокадастру з проведення земельної реформи та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів.

У минулому році діяльність нашого управління була спрямована на реалізацію пріоритетних заходів: проведення земельних торгів у формі аукціону, інвентаризації і нормативної грошової оцінки земель, роботи щодо надання земельних ділянок учасникам АТО. Окремо зазначу, що по наданню пропозицій та проведенню земельних торгів у вигляді аукціону міськрайонне управління є одним з лідерів у Донецькій області.

Торік на земельних торгах продано право оренди на 15 земельних ділянок загальною площею 409,6 га (у 2016 році — 7 ділянок загальною площею 254,2 га). За результатами проведення земельних торгів у 2017 році до бюджету надійшло 1024,3 тис. грн., що на 74 відсотка більше, ніж у 2016.

За 2 місяці 2018 року на земельних торгах вже продано право оренди на 6 земельних ділянок загальною площею 110,6 га. Щорічні надходження до бюджету завдяки цьому зростуть на 134,7 тис. грн. Всього ж у 2016-2018 роках за результатами проведення земельних торгів  до місцевого бюджету надійшло 1747,7 тис. грн. Зазначу також, що всі торги, які відбулися у 2017 році, розпочиналися зі стартової ціни 8 відсотків від нормативно-грошової оцінки. Максимальна ж орендна ставка за результатами торгів досягала 24,5 відсотка від оцінки землі.

Також у 2016-2018 роках в районі понад 200 учасників АТО забезпечено земельними ділянками загальною площею близько 350 га, що є найкращим показником в області.

ПРО ЗЕМЛІ ЗАПАСУ ТА ЛІСОСМУГИ

НАШІ спеціалісти провели також роботу з моніторингу земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів, метою якої було виявлення вільних та самовільно зайнятих земель. При цьому загальна площа вільних (неоформлених) земель склала близько 13 880 га, з них:

- 1972 га ріллі, з яких 965 га знаходяться в стадії оформлення (з них 240 га – оформлюється учасниками АТО);

- 9316 га пасовищ та сіножатей, з яких розорано 1264 га, в стадії оформлення 393 га;

- 1334 га господарських дворів, з яких розорано 130 га;

- 588 га солончаків, з яких розорано 170 га.

Матеріали моніторингу передані до Управління контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру, спеціалісти якого спільно з Нацполіцією проводять перевірки земельних ділянок на факт самовільного зайняття.

Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням земельного законодавства, надходять до місцевих бюджетів у стовідсотковому розмірі. За інформацією Управління контролю за використанням та охороною земель, на території району проведено 103 перевірки, під час яких зафіксовані факти самовільного зайняття земель та нарахована шкода, заподіяна державі, на загальну суму 744 тис. грн. та адміністративні штрафи на суму 7 тис. грн.

Управління та місцеві ради проводять роз’яснювальну роботу серед мешканців району та сільських господарств щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, якими вони користуються.

Виявлені під час моніторингу земельні ділянки державної власності, які обробляються самовільно, без оформлення документів на землю, виставляються на аукціони як такі, що є вільними, або резервуються для  учасників АТО.

Наразі для проведення аукціону надані пропозиції по 57 земельним ділянкам загальною площею понад 1000 га. В результаті аукціону до місцевих бюджетів сільських рад району додатково надходитимуть понад 2,5 млн. грн. щорічно. Для передачі учасникам АТО зарезервовано земельні ділянки площею 80,8 га.

ПРІОРИТЕТИ, ВИКЛИКИ ТА СПОДІВАННЯ 2018-го

Ще одним пріоритетним завданням нашого управління є наповнення бази Національної кадастрової системи. У 2017 році ми зареєстрували 1153 земельні ділянки (у 2016-му -- 447), видали 1769 витягів з Державного земельного кадастру (у 2016-му -- 1039) та 267 висновків про погодження документації із землеустрою (у 2016 році -- 134).

Протягом 2 останніх років відкрито та внесено до Національної кадастрової системи понад 30 тисяч обмінних файлів, що значно полегшить громадянам  отримання у повному обсязі адміністративних послуг та послуг в он-лайн режимі на офіційному веб-порталі Держгеокадастру.        

В минулому році від надання адміністративних послуг до місцевого бюджету надійшло 147,7 тис. грн., що на 42 відсотка більше, ніж у позаминулому.

Разом з тим залишається ще багато проблемних питань, які плануємо  вирішити цього року. Насамперед, маю на увазі оновлення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів. Проведення цієї процедури дозволить збільшити надходження земельного податку та орендної плати за користування земельними ділянками.

Не можу не зупинитися на такому негативному явищі, як незаконні вирубки лісосмуг. Для вирішення цієї проблеми потрібно провести інвентаризацію земель під полезахисними лісовими смугами на площі 2788 га для подальшої передачі їх на баланс органів місцевого самоврядування. Фінансування цього заходу передбачено здійснити в 2018 році за рахунок обласного бюджету.

Переконаний, що всі зазначені проблеми можна вирішити лише спільними зусиллями. Оскільки у Конституції України земля визнана  основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, то й дбати про неї треба, як кажуть, всім миром. І пам’ятати, що за природною родючістю українські ґрунти є одними з найкращих у світі.

Наостанок додам, що сучасний стан реформування земельних відносин ставить перед землевпорядною службою нові відповідальні завдання. Насамперед, це стосується розвитку ринку землі, формування ефективного землекористування, залучення землі як капіталу в економічний обіг, удосконалення державного управління і контроль за охороною та використанням земельних ресурсів. Маю надію, що самовіддана праця моїх колег – землевпорядників району, їхній професіоналізм стануть запорукою  успішного вирішення цих завдань.