На «Мега йорти» у Волновасі тема миру була провідною

14 ВЕРЕСНЯ у Волновасі відбувся 17-й фестиваль грецької культури «Мега йорти». Його започаткував у 1988 році Донецький обласний науково-методичний центр, який очолював Донат Патрича –поет, перекладач, композитор. З 1995 року організатором фестивалю виступає Федерація грецьких товариств України за активної підтримки органів місцевої влади, закладів культури та меценатів. У 2005 році фестивалю присвоєно ім’я Доната Патричі.

Цьогорічний фестиваль відбувся під патронатом голови благодійної організації «Фонд Бумбураса» Пантелеймона Бумбураса та народного депутата України Дмитра Лубінця.

Свято «Мега йорти-2019» традиційно  спрямоване на збереження культури греків України, розвиток загальнолюдських і національних духовних цінностей, зміцнення толерантних міжнаціональних відносин, залучення молоді до культурних надбань рідного народу. А щоб наближення до національного коріння було масовим, організатори  підготували яскраву і  різноманітну етнічну програму. Вона включала знайомство з національними видами мистецтв, стравами грецької кухні, відвідування «Країни майстрів» із національним подвір’ям, де народні майстри представляли свої вироби та проводили майстер-класи і, нарешті, участь у незабутній театралізованій ході та  розвагах справжніх чоловіків – боротьбі куреш і перетягуванні канату.  І, звичайно, не залишив нікого байдужим регіональний конкурс краси і талантів «Перлина Надазов’я-2019».

ПАРК в центрі міста і площа – головні майданчики свята. На площі розмістилися трибуна гостей і сцена, там відбувалися театралізована хода і гала-концерт, а великий парк став місцем розташування виставок майстрів. Тут встановили свої намети грецькі громади з усього Надазов’я та багатьох міст України. До речі, поряд з греками розташувалися вірмени, болгари, українці, німці, азербайджанці…Таким чином «Мега йорти» вже вкотре продемонстрував взаєморозуміння між всіма народами, що населяють поліетнічний Донбас.

Про масштабність фестивалю свідчать і цифри: за словами голови Федерації грецьких товариств України Олександри Проценко-Пічаджі, лише у театралізованій ході взяли участь понад три тисячі осіб, сто учасників виступали у гала-концерті. «На жаль, через війну не змогли приїхати товариства з тимчасово непідконтрольних територій –Донецька, Старобешівського району, Луганська», -- пояснила вона.

ТЕАТРАЛІЗОВАНА хода, безумовно, -- головна подія фестивалю. Повз трибуну, з якої учасників ходи вітали почесні гості – губернатор Донецької області Павло Кириленко, Надзвичайний і Повноважгий Посол Республіки Греція в Україні Георгіос Пукаміссас, керівництво Федерації та Волноваського району – проходили колони грецьких громад з Надазов’я та інших регіонів України. Йшли «древні греки», аргонавти, Олімпійські боги на чолі з Зевсом, йшли творчі колективи і спортсмени. Багато з них, порівнявшись із трибуною, призупинялися і починали кружляти в танці.   

«Це масштабний захід, -- поділився своїми враженнями голова Донецької облдержадміністрації Павло Кириленко. – Радує, що тут представлені не лише греки, але й інші національності. Це свідчить, що Україна у нас – одна, мета – одна. І розумієш, що бажання у всіх людей одне – найшвидше настання миру».

НАЙАКТИВНІШУ участь у фестивалі взяли представники грецької громади нашого району. Вони достойно представили район в усіх головних заходах свята: театралізованій ході, гала-концерті та виставках майстрів. Колона з понад 120 наших земляків  завершували театралізовану ходу, тим самим сповістивши, що наступне свято «Мега йорти» у 2021 році прийматиме саме Великоновосілківський район.

Порадували виступами творчі колективи та виконавці: народний ансамбль «Тірнихор» (Велика Новосілка), який цього року відзначив своє 40-річчя, творчий колектив «Пампушечки» із Старомлинівки, солістка Наталя Джавлах з Красної Поляни, ансамбль народних інструментів «Сувенір» (музична школа) та хореографічний колектив РЦДЮТ.  

А роботи наших майстрів декоративно-ужиткового мистецтва – Тохташ В., Огурцової О., Стремянової С., Баскакової О.. Дериглазової О., Кравченко Т, Повзло Н., картини Бардадима А і Бардадим Н, роботи вихованців ізостудії «Колорит» Краснополянського КДК  -- користувалися незмінною увагою відвідувачів. Так само не меншало людей упродовж дня біля музейних експозицій, виставок національної кухні, широко представлених нашою делегацією.

Під час гала-концерту відбулася урочиста передача естафети свята Вкликоновосілківському району, а також прозвучало побажання, щоб фестиваль «Мега йорти-2021» відбувся під мирним небом.