По дорозі з чумаками

У історичному житті України 16-19 століть був період чумацтва. Козаки і селяни займались торговельно-візницьким промислом – на дерев’яних возах, запряжених волами, доставляли до узбережжя Чорного моря хліб та інші продукти сільськогосподарського виробництва, а з чорноморських портів везли сіль і промислові товари. Одна з багатьох доріг проходила через село Старомайорське. В центрі села є навіть діючий колодязь з доброю питною водою, який селяни і дотепер  називають чумацьким. До речі, найближчим часом там планується встановити пам’ятний знак.

Ось тому працівники Старомайорського сільського будинку культури в рамках районної творчої акції «Культурний простір» провели ретро-вечірку «Чумацьким шляхом». До підготовки цього заходу долучилось чимало небайдужих людей – одні допомогли грошима (керівник СВК «Завітнебажанський» О. В. Дурач, Т. В. Назарова, Т. В. Малєтова), інші принесли давні предмети побуту або поділилися слушними порадами. Для всіх учасників дійства В. М. Чижик пошила шаровари, а  Старомлинівський народний музей надав деякі експонати старовини. Все це було розміщено біля каштанів на майданчику перед закладом культури.

Ведучий Антон Маринюк упродовж всієї програми наводив різні подробиці чумацького життя-буття. Доречно пролунав тут і вірш «Муравський шлях», написаний уродженцем Старомайорського відомим поетом Борисом Ластовенком. А перед цим  ведучий оголосив про початок кухарського конкурсу – команда «Тягнирядно» із представників старшого покоління повинна була приготувати галушки, а команда «Нетудихата» з молодших односельців -- чумацький куліш. Учасників і глядачів привітав настоятель місцевої церкви отець Ігор. Народний колектив «Майорчанка» навіть відому пісню переробив під чумацький зміст. Найменші жителі села – вихованці дошкільного навчального закладу «Сонечко» виконанням танців також взяли участь у розкритті чумацької тематики. Сільський бібліотекар Тетяна Чернякова розповіла, як треба правильно готувати куліш і галушки у поході. Пісню про чумацький шлях виконав Ігор Мотузенко, Артем Жир продекламував гумореску про дьоготь для чумацьких возів, танцювали дівчата з танцювальної групи «Стиляги»

Відбулися змагання по перетягуванню каната, підняттю гирі, віджиманню від землі. А тим часом у казанах вже зварились чумацькі страви,  і бажаючі могли їх скуштувати і оцінити вміння куховарів. Творчу винахідливість ще раз продемонстрували учасниці «Майорчанки» виконанням уривків пісень, в яких повторюється слово «ой». Наостанок сільський голова Валерій Баширов вручив козацькі грамоти самодіяльним артистам і активним учасникам культурного заходу про заняття наших предків, що становлять частину нашої української історії.

А. Бобир