Сторінки історії. На захисті монгольських рубежів

80 років тому, 11 травня 1939 року, японські стрілецькі підрозділи за підтримки мінометів і кулеметів порушили кордон дружньої Радянському Союзу Монгольської Народної Республіки та вторглись на її територію. Переважаючими силами вони атакували нечисленну монгольську прикордонну заставу в районі  висоти Номон-Хан-Бурд-Обо. Потім із застосуванням авіації просунулись далі в напрямку річки Халхін-Гол і закріпились на її східному березі. Невдовзі спільними злагодженими зусиллями монгольської армії і радянських військових частин, що знаходились в Монголії згідно з договором про взаємодопомогу, нападники були відтиснуті за лінію державного кордону. Та  агресори і надалі не відмовлялись від своїх загарбницьких намірів. Вони ще декілька разів значними силами за участі  броньованої техніки, кавалерії, артилерії здійснювали напади на монгольську територію. Одного разу окупанти навіть форсували Халхін-Гол і зайняли на західному березі прибережну гору Баін-Цаган. Під потужними ударами радянсько-монгольських  військ японці вимушені були відійти на праву сторону річки, де у них залишався зайнятий раніше плацдарм. А остання, рішуча битва воюючих сторін відбулась наприкінці серпня. Японські агресори в результаті активних бойових дій були оточені і, зазнавши серйозної поразки з великими людськими і матеріальними втратами,  запросили перемир’я. Урядом Монгольської Народної Республіки тоді був запроваджений нагрудний знак «Участнику боев у Халхин-Гола» для вручення монгольським і радянським воїнам.

В тих подіях 80-річної давнини у Південно-Східній Азії брали участь і наші земляки. В різних видах наземних військ Червоної Армії воювали з японськими агресорами Михайло Єгорович Шемяков з Нової Каракуби (Красна Поляна), Микола Миколайович Константинов із Старого Керменчика (Старомлинівка), Петро Григорович Зуйченко з Вільного Поля, Федір Максимович Явтушенко з Шахтарського, Микола Костянтинович Янихбаш з Нового Комаря. Пізніше в роки Великої Вітчизняної війни вони захищали Батьківщину і країни Західної Європи від нацистських загарбників. На полях битв майор М. М. Константинов і лейтенант М. Є. Шемяков віддали свої життя, а лейтенант М. К. Янихбаш  дійшов до столиці фашистської Німеччини і залишив свій напис на стіні рейхстагу. 

…На початку 2010 року у Великоновосілківську районну раду ветеранів війни і праці надійшла дещо незвична бандероль. В ній була прислана урядом Монгольської Народної Республіки ювілейна медаль на честь 70-річчя бойових дій на Халхін-Голі для вручення її  М. К. Янихбашу. На жаль, нагорода з Монголії запізнилась на шість місяців – у серпні 2009 року колишній фронтовик у віці майже 96 років пішов з життя. Та все ж таки приємно, що в далекій азіатській країні зберегли пам’ять про одного з радянських  воїнів, які прийшли їм на допомогу у скрутний час.

А. Бобир.