ВИШИВАНКА – ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ КРАСИВО…

17 травня Україна відзначила День вишиванки -- свято краси, радості і надії, яке традиційно припадає на третій четвер травня. 

Вишиванка для українців – могутній символ благополуччя в родині, а свято вишиванки символізує національну єдність. В цей урочистий день українці – і дорослі, і малеча – вбираються у свої найкращц вишиванки, аби нагадати про нерозривний зв’язок поколінь, необхідність дбайливо ставитись до всього, створенного народом. Свято  покликане берегти споконвічні народні традиції створення і носіння вишитого українського одягу.

Цього дня кожен охочий може долучитися до свята, надівши вишиванку на роботу, в школу чи дитячий садок. Щороку дедалі більше людей одягають у цей день вишиванки і в нашому районі. Чимало працівників організацій, установ, органів місцевого самоврядування виявили нині таким чином свою національну і громадянську позицію, культурну освіченість і духовну свідомість. Серед них --  і працівники районного відділення статистики Тетяна Лебідь, Наталя Шемякова і Тетяна Могиліна, яких ви бачите на фото. 

Вишиванка є не тільки традиційним українським одягом, а й оберегом. Символи і кольори, які використовуються у вишивці, наповнені певним змістом.

Традиційно вишивали дівчата, які готували собі посаг, збираючи його в спеціальний скриню. Небагата дівчина могла похвалитися 30-40 сорочками, середнього достатку – 50-70, а багаті – 100.

Сорочку для немовляти вишивала мама чи бабуся, під час роботи співали пісні і молилися. Вважалося, що так вишиванка стає справжнім оберегом.  Вишиванка – святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили т.з. «буденки» -- непомітні сорочки, а на свята одягали сорочки багато вишиті. Своїми особливими вишивками може похвалитися не тільки кожен регіон України,а  навіть окремі села.

У ХІХ столітті Іван Франко почав носити вишиванку з піджаком, привертаючи увагу незвичайним поєднанням і зробивши його популярним.

У 1876 році Олена Пчілка – мати Лесі Українки -- видала альбом українських вишиванок, після чого в Європі почався бум української вишивки, а в самій Україні почалися перші наукові вивчення цього національного одягу. Тривалі дослідження довели, що на стародавніх вишивках можна обчислити все – від імені вишивальниці до часу її роботи. Вчені говорять про спеціальний алфавіт, в якому кожен символ у вишивці відповідає певній букві кирилиці, цифрі, навіть місяцю року.

На даний момент фрагменти української вишивки використовують не лише українські, а й багато відомих дизайнерів світу, серед яких Жан-Поль Готьє, Джон Гальяно, Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana.

Фото: