Шкільне харчування. Програма почала діяти

З 1 січня  у навчальних закладах шкільної та дошкільної освіти почала діяти державна програма НАССР, головною метою якої є забезпечення дітей здоровим та безпечним харчування. Ініціатором її стала дружина президента України О. Зеленська. Про втілення програми та її особливості у школах та дитячих садках Великоновосілківської громади розповіла начальник відділу освіти управління освіти селищної ради Л.І. Пічахчі.

- Любов Іванівно, наскільки несподіваною була  Програма для освітян?

- Річ у тому, що до її втілення у практику заклади освіти готувались заздалегідь.  З вересня минулого року до 1 січня був, так би мовити, перехідний період, коли вирішувались основні організаційні, технічні та інші питання. Це і дозволило  більш-менш спокійно перейти на нові стандарти харчування дітей в одинадцяти шкільних закладах освіти нашої громади. Програмою охоплено стільки ж дитячих садків, виключаючи сезонні.

-У чому особливості Програми?

- Таких особливостей чимало. По-перше, вона передбачає перехід від звичайного до чотирьохтижневого сезонного меню.  Тобто, воно повинно бути різноманітним, більш привабливим та здоровим для дітей. Адже задумайтесь: за висновками спеціалістів  понад сімдесяти відсотків з них страждають на ожиріння. Чому? Тому що занадто багато   споживають продуктів, що мають надлишки цукру у  виробах, солодких напоях. Додайте до цього  різні чіпси, мівіну, ковбасні вироби, смажену їжу і таке інше. Саме Програма виключає такі факторі. Менше у харчуванні вуглеводів, разом з тим більше овочів, і фруктів, салатів, нежирного м’яса,  риби, інших корисних продуктів. До речі, в приготуванні їжі для дітей  використовується багато природних приправ.  Це покращує їх смак і, разом з тим, апетит. По-друге, змінюється сам процес їх приготування. Ніякого смаження,   тільки пароконвекція. Це нове для системи освіти, але  в багатьох сім’ях  це звичний процес. Ще одна вимога – безпечний шлях продуктів від поля до столу. Тобто, на всіх етапах повинен бути суворий контроль за їхньою якістю.

- Як пов’язана нова система харчування з  її фінансуванням?

- Зауважу, що в закладах освіти воно залишається платним, а для окремих категорій дітей безоплатним. Тобто, порядок зостається незмінним. А от у використанні продуктів доводиться маневрувати, укладаючись в рамки виділених коштів. На практиці це призводить до коректування меню, не порушуючи вимог Програми. Його наші кухарі  складають самі. На сьогодні це одне з важливих питань.

- Є й інші?

- Звичайно. Зважте на те, що  виконання Програми в технічному плані потребує наявності в освітньому закладі обладнання понад шістдесяти найменувань. За один день чи місяць це питання не вирішити. Але робота не стоїть на місці. Загалом по нашій області  в повному обсязі вона виконана тільки у двох школах. Це міста Добропілля і Маріупіль. Але гроші для придбання  кухонного оснащення  передбачені і для інших закладів освіти. По мірі їх надходження освоюємо кошти. Тут зволікати  не можна, адже  йдеться про здоров’я і безпеку наших дітей.

В. Рудовський.